28 Mayıs 2015 Perşembe

Hastane Doğumhanesinde AIDS Paniği

Hastayı avucundan tanıyan sistem 1 Temmuz'da

Hastayı avucundan tanıyan sistem 1 Temmuz'da

10 Mayıs 2012 Perşembe 14:46
Hastayı avucundan tanıyan sistem 1 Temmuz'da
Hastanelerde başkasının yerine muayene olma devri bitiyor. Avuç içi damar tanıma sistemi geliyor. Hasta önce T.C. kimlik numarasıyla hastaneye giriş yapacak. Ardından hastanın damar haritası ile nüfus...


 
Hastanelerde başkasının yerine muayene olma devri bitiyor. Avuç içi damar tanıma sistemi geliyor. Hasta önce T.C. kimlik numarasıyla hastaneye giriş yapacak. Ardından hastanın damar haritası ile nüfus cüzdanı bilgileri eşleştirilecek. Hastanın kimlik bilgileri onaylanacak. Şu anda pilot olarak uygulanan sistem 1 Temmuz'dan itibaren tüm özel hastanelerde kullanılacak.

AÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Atilla Aral, "Sağlık sektöründeki usulsüzlüklerin önüne geçebilmek için kurulmuş bir sistem" dedi. 

İşte bu amaçla biyometrik kimlik doğrulama sistemi yani avuç içi damar haritası sistemi hastanelerde uygulanmaya başlanacak.

Sistemle, hastanın kimlik bilgilerinin doğru olup olmadığı belirlenecek.

Hasta önce T.C. kimlik numarasıyla hastaneye giriş yapacak. Ardından da kimlik bilgilerini doğrulatmak için 3 defa sağ el 3 defa sol elini cihazda okutacak.

Avuç içi damar haritasıyla kimlik bilgileri eşleşmez ise hasta hastanede hiçbir işlem yaptıramayacak. Şimdiye kadar 2700 hastanın avuçiçi damar haritası sisteme alındı.

Sistem şimdilik Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi'nde pilot olarak uygulanıyor. Ancak 1 Temmuz'dan itibaren önce özel hastanelerde sonra Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelerde devreye sokulacak.  
CNN TÜRK

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
E-GAZETE
ARŞİV
 meb personel

Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa